Läs mer om priset Föreningslivets Eldsjäl och nominera HÄR

Adam Ignell, RIK Karlskoga
Nominering: Den bästa tränaren
Nominerad av Astria Ignell (dotter)

Anne-Marie Eriksson, Bröstcancerföreningen Hilda Örebro
Nominering: Drivande i föreningen som har en lokal här i Karlskoga
Nominerad av Berit

Arne Larsson, Bråtens IK
Notering: Arne avled i januari 2024. Vi beklagar sorgen och er stora förlust för både föreningen och Arnes anhöriga.
Nominering: Arne Larsson har varit kassör i Bråtens IK sedan 1960 vilket i sig är en helt fantastisk insats. Han fyllde nyligen 90 och är nu alltså inne på sitt 64:e år som kassör. Utöver den rollen ansvarar Arne även för vårt kansli och är där dagligen och ser till att allt är i sin ordning. Arne är även en trogen supporter till A-laget och går på matcher såväl hemma som på bortaplan. Sammantaget är Arne utan tvekan en enastående kandidat till årets och kanske även detta sekels främsta eldsjäl!
Nominerad av Bråtens IK

Britt Johansson, Hela människan
Nominering: Denna otroligt starka vackra äldre kvinna. Som betytt så mycket för många. Som betyder så mycket för många. Som alltid ger ger och ger. Som aldrig kräver något tillbaka. Som för mig va en fantastisk chef som var med på möten med sjukvård försäkringskassan och arbetsförmedlingen. Hon som gav mig chans på chans för att lyckas. Hon so  gör allt för de svagare, för de hemlösa, för dom i missbruk. Som alltid gjort allt för sin personal.
Nominerad av Anna Norgren

Cecilia Heikkinen, Kvinnoföreningen mot våld
Nominering 1: En riktig eldsjäl Nominerad av Elisabeth
Nominering 2: Alltid glad och positiv. Öppen för nya idéer. Nominerad av Anki Lööw Viinkikka
Nominering 3: Lägger ner hela sitt hjärta för alla kvinnor som behöver. Nominerad av Yvonne Gravfält

Christian Karlsson, RIK Karlskoga/BIK/Degerfors IF
Nominering 1: Han ställer upp i vått och torrt för laget. Finns där för alla lag. Nominerad av Camilla Åbeck
Nominering 2: Han brinner för alla föreningarna. Materialare i RIK, publikvärd i BIK och DIF. Nominerad av Elsie Åbeck

Daniel Lindkvist, Karlskoga Bats
Nominering: Drivande i Bats
Nominerad av anonym

Daniel Lärkhammar, KB Karlskoga
Nominering: Snäll, engagerad, suverän ledare
Nominerad av Emil Pettersson, P14

Erik (Efternamn ej angivet), Karlskoga Friidrott
Nominering: Han är en studsboll!
Nominerad av Andrea

Filip Högberg, Karlskogas skateförening
Nominering: Bra ledare, snäll och är bra lärare
Nominerad av Leon Bergström

Fredrik (efternamn saknas), RIK Karlskoga
Nominering: För att han ställer alltid upp och uppmuntrar oss tjejer alltid.
Nominerad av Hanna Boox

Fredrik Nässen, RIK Karlskoga
Nominering: Han stöttar tjejlaget
Nominerad av Tilly Nässen, Mollie Höök

Hans Björk, Junis
Nominering 1: Han är en bra ledare inom junis karlskoga som arbetar för att varje barn ska få vara med i junis. Nominerad av: Erik Björk
Nominering 2: Hans har varit huvudansvarig för Junis Karlskoga sedan 90-talet och har verksamhet året runt varje vecka för barn 6-15 år. Han har i många år varit ledare och hjälpt barn med missbruksproblematik i hemmet. Nominerad av anonym.

Henriette (Efternamn ej angett), Bofors gymnastikförening
Nominering: Så snäll och duktig på gymnastik!
Nominerad av Sigrid

Ingrid Langaard, Svenska kyrkan Karlskoga
Nominering: Alla sångsugna är välkomna, hon har gjort plats för oss alla i någon av sina olika körer. Så otroligt mycket glädje och gemenskap hon skapar hos hundratals glada sångare i alla åldrar. Lill Lillfors för full kyrka eller den varma fredskonserten nu med insamling till läkare utan gränser i höstas för att nämna något. En lycka för oss Karlskogabor med en sådan kraft!
Nominerad av Josefine Edenvik

Janne (inget efternamn uppgett), BIK
Nominering: Cool och busig!
Nominerad av Anton

Jimmie Vähäkari, Bik karlskoga, bik team 10
Nominering: Nominerar Jimmie som är materialare i Bik team10. Han gör allt och lite till för laget. Är så gott som alltid på plats vare sig det är träning eller match, fixar och donar så att spelare och tränare kan göra sitt bästa på och bredvid isen. Han slipar inte bara skridskor utan organiserar i förrådet, ställer upp och skjutsar, bär grejer med mera, med mera. En riktig eldsjäl som inte alltid kanske får kredit för allt han faktiskt gör.
Nominerad av anonym

Joachim Lundin, Degerfors IF och BIK Karlskoga
Nominering 1: Han lägger ner sin själ för killarna i P10 i DIF och BIK Karlskoga. Nominerad av anonym
Nominering 2: Ställer upp för alla pojkar. Nominerad av anonym och Algot

Karin Varg, Granbergsdals byalag
Nominering 1: För hon är med på allt, gör allt för bygden och lite till. Nominerad av Carina Frisk
Nominering 2: Har noterat att Karin är nominerad, men vill understryka hennes engagemang för Granbergsdals Byalag och Granbergsdals IF. Karin är en genuin eldsjäl som under i stort sett hela sitt liv varit engagerad i föreningslivet- allt från praktiskt tungt arbete till ordförandeskap. Karin värnar om gamla traditioner, men är även mån om att utveckla verksamheten. Verksamheten kring Granbergsdals hytta utvecklas hela tiden i samklang med bevarandet av den gamla miljön. Nominerad av Monica Näsman

Kristian Gestsson och Mikael hawez, Karlskoga SK P/F07-08
Nominering: Jag vill nominera två ungdomstränare som betalar för att få träna andras ungar.
Kristian hade under ett års tid ett sjukt barn som ej gick till skolan och jobbar i Norge.. Trots det gick han två dagar i veckan höll träningar samt gick på matcher.Mikaels son bröt korsbandet, hans dotter gick från KSK till rävåsens A-lag men han valde att komma och träna grabbarna och gick på deras matcher i första hand. Han sköter även ett stort företag men stöttar ändå fotbollsgrabbarna. Båda förtjänar stor respekt, de är allas hjältar! De är där för alla barns skull!
Nominerad av Bakthtiar Hawez

Kristian Waldemarsson, K.R.O.T.S
Nominering: Världens bästa vän och ordförande
Nominerad av anonym

Larsåke Wåhlén, Immetorps BK
Nominering: En person som i princip på egen hand drivit Granbergsdals IF under 20 års tid. Både gräsklippning, plankritning, coachning, kameraansvarig osv osv. Det märktes inte minst när han lämnade för Immetorp och GIF då föll hela fotbollen ihop. En ovärderlig eldsjäl som alla föreningar skulle behöva. Nominerad av Olle (spelare)
Nominering 2: Skötte Granbergsdals fotboll som tränare och ansvarade för det mesta på egen hand. Nominerad av anonym
Nominering 3: Otroligt engagerad som sett till att ge Granbergsdal de allra bästa förutsättningarna. Att lilla gif fått spela så högt upp som i division fem är nästan helt tack vare honom. Nominerad av anonym

Lena Söderberg, Teater Nolby
Nominering: –
Nominerad av Karima

Lilian Möller-Pedersen (ingen förening angiven)
Nominering: Är med i mat projektet på Skrantahemmet. Hon är på den 19:e avdelningen och gör mat,
Nominerad av Roger Pedersen

Liliana Cortes, Kontaktservice
Nominering 1: Hon är fantastisk. Nominerad av Monica Gauffin
Nominering 2: Min mamma finns alltid där för mig. Hon sprider glädje och gör alla glada. Nominerad av Isabella

Margaretha Atterklint, Kontaktservice
Nominering: Pigg och glad som engagerar sig
Nominerad av anonym

Marianne (efternamn ej angivet), Kontaktservice
Nominering: Världens bästa volontär
Nominerad av anonym

Marie-Louise (efternamn ej angivet), Kvinnoföreningen mot våld
Nominering 1: Kärlek! Nominerad av Ronny Johansson. Nominering 2: Bästa eldsjälen! Nominerad av: , Elisabeth Johansson, Alvin L

Mariit (efternamn ej angivit), Bofors gymnastikförening
Nomingering: Hon är en bra gympalärare
Nominerad av Ester

Morgan Sjölander, Kontaktservice
Nominering 1: Alltid redo att hjälpa någon som har anhöriga. Glad och pigg! Nominerad av anonym
Nominering 2: Alltid redo att hjälpa till. Glad och pigg. Jobbar med glädje. Nominerad av Marianne Leijder
Nominering 3: Han är en glad pensioner som ställer upp för andra. Han är ledsagare på Kontaktservice och följer med äldre framförallt till sjukvården men också till andra ställen så som affärer, fotvården, tandvården, banken, polisen etc. Hans favorit ställe att följa med till är Örebro, oftast till USÖ eller Capio. Han är bingoansvarig på ett Seniorboende, serverar gärna kaffet vid musikstunder och mycket mycket mer… Alltid glad och positiv! Spelar gärna munspel för andra när tillfället tillåter det. Gott exempel, en riktig Eldsjäl  och glädjespridare. Nominerad av anonym
Nominering 4: En verklig eldsjäl och volontär som sprider glädje med sitt munspel, både på aktiviteter för äldre och i färdtjänstbussen när han ledsagar de som saknar anhöriga till USÖ, Lindesberg eller annat.  Håller i Bingo på vårdboendena och ”är med överallt” där han behövs. Och allt görs frivilligt och gratis. ”Han får betalt i sitt hjärta” brukar han säga när andra (som gör sitt på arbetstid) frågar. Nominerad av Anna Danielsson
Nominering 5: Jag vill nominera Morgan Sjölander till utmärkelsen Föreningslivets eldsjäl! Morgan är en eldsjäl i ordets rätta bemärkelse som sprider sin glädje till andra människor vart han än går. Han är mycket aktiv i föreningen kontaktservice, genom vilka han är ute på kommunens samtliga vård- och omsorgsboenden och spelar, sjunger och pratar med de äldre. Han har en fantastisk energi smittar av sig och gör Karlskoga till en bättre plats att i för väldigt många människor. Morgan är även ledsagare och följer med sjuka som inte har några anhöriga på läkarbesök. Han brukar då ta upp munspelet och spela för de de som åker med sjukstansporten in till USÖ. Morgan är en sann Eldsjäl! Nominerad av Magnus Ahlberg

Olle Heiche, BIK
Nominering 1: BÄST <3 Nomnerad av anonym
Nominering 2: Olle är en ung kille med hjärtat på rätt plats. Han spelar i 2 utav BIK Karlskogas ungdomslag och bidrar inte bara med sin spelskicklighet och spelsinne, utan även hjärta, engagemang och moral. Utöver när han själv spelar, bidrar han i föreningen genom att döma. Det är något som kräver mod och kunskap, där är han även med och utvecklar och utbildar hockeyn i BIK Karlskoga och deras ungdomslag.
Olle ska till kommande läsår söka gymnasium och hoppas att han har möjligheten att förlänga sin karriär och att få spela hockey på skoltid.
Jag som skribent tycker att han är värd detta priset för att det är viktigt att uppmärksamma ungdomarna, att personer som bidrar till föreningen på fler än ett sätt redan i ung ålder ska uppmärksammas och belönas för att bland annat uppmuntra dem för deras redan goda arbete och för att förlänga glädjen. Jag hoppas även att Olle fortsätter brinna för hockey, gemenskapen i omklädningsrummet och för att utveckla föreningen. Nominerad av anonym

Peter Igelström, BK Nobel
Nominering: Hjälper ungdomar med framgång
Nominerad av anonym

Rebecca Landö, Hemlösa Tassar
Nominering: För sitt engagemang för katterna
Nominerad av anonym

Rickard Svensson, Karlskoga skateboardförening
Nominering: Riktigt bra ledare, skitsnäll och förtjänar att vinna
Nominerad av Leon Bergström

Rickard Simonsson, KB Karlskoga P12
Nominering: Bästa tränaren! Ödmjuk, snäll och duktig
Nominerad av Vidar

Roger Funke, BIK Team 14
Nominering: Han är bra på att åka skridskor. Han är bra på att ta fram konor.
Nominerad av Charlie

Roger Pedersen, Glada ringen
Han håller på med sitt-dans på Vobo. Hållt på med det i ett år och är assistent till Lilian Möller på mat projektet.
Nominerad av anonym

Ronja Pettersson, Badhuset
Nominering: Nominerar Ronja tack vare att hon räddade livet på Mikael efter han hittades medvetslös i badet, han hade drabbats av hjärtstillestånd, hjärtinfarkt. Hon startade hjärt- och lungräddning och tack vare det lever han idag. Årets eldsjäl i mina ögon. Och till det hela fantastiska, hennes första arbetspass.
Nominerad av Niclas Karlberg

Rozita Johansson, Kördelux
Nominering: Jag får vara en stjärna
Nominerad av anonym

Sebastian Pisoni, Karlskoga friidrottsförening
Nominering: Alltid så glad våran studsboll! Ser till att alla inkluderas.
Nominerad av Samuel Alvarsson

Seban (inget efternamn angett), BIK
Nominering: Knyter skridskor
Nominerad av Noel Laitila

Thomas Eriksson, Granbergsdals IF
Nominering: Finns alltid där för ungdomarna, en riktig eldsjäl
Nominerad av Liselott Bervenståhl

Tom (inget efternamn angivet), Karlskoga Karate
Nominering: Min sensei som lär oss karate
Nominerad av Filip

Ursula Ekman, Sigges gåva
Nominering: –
Nominerad av anonym

Åsa Karlström, fonden I kärlekens tecken
Nominering 1: Hon gör så mycket för de som inte har så mycket och hjälper familjer och framför allt barn att få en riktig jul. Nominerad av Katarina Eriksson
Nominering 2: Vill nominera Åsa för att hon gör så mycket för alla familjer, barn och hemlösa med resor, julklappar m.m. Som har det tufft i dessa tider Trots hon har ett jobb som hon kämpar och gör så mycket med de äldre. Åsa har tagit hand och om sin 30 åriga son som fick en stor Stroke förra året. Ändå kämpar hon för de som har det tufft.. Hon är den största av Karlskogas Eldsjälar och är är värd all uppmärksamhet.
Karlskogas Ängel är Åsa.❤️ Nominerad av Berit
Nominering 3: Åsa är verkligen en eldsjäl som oförtrutet jobbar för de som har det tufft i livet.. och vurmar främst för barnen. År efter år jobbar hon med insamlingar för att kunna hjälpa så många som möjligt. Nu till julen känns extra viktigt så att så många barn som möjligt får möjligheten att kunna äta sig mätta under julledigheten när skolor är stängda och kanske kunna få nån lite julklapp. Jag tycker ni ska nominera henne som årets eldsjäl. Nominerad av Susanne Andersson
Nominering 4: Jag vill nominera Åsa eftersom hon är bara en helt fantastisk, ödmjuk, snäll, omtänksam medmänniska och vän. Hon ser till att få saker att hända och hon får med sig andra i goda och fina händelser. Att hon som ledare inspirerar till godhet och givmildhet är så fint. Hon är även påhittig och har en ytterst stark drivkraft där hon ser till att få med sig andra och har i många år delat ut julkassar med mat, resor m barn och deras familjer till Kolmårdens Djurpark, Parken Zoo i E-tunan etc, konserter i kyrkan och andra platser och skapar både vackra minnen för enskilda som att det hjälper andra, julgranar där man kan handla julklappar till de som sökt och på det sättet dela med sig, såååååå betydelsefull du är Åsa många kramar. Nominerad av anonym
Nominering 5: Egentligen tycker jag att Karlskoga och Möckelnföreningarna borde instifta ett nytt pris – Åsa Karlström Priset. Det är få orter som har förmånen att har en eldsjäl som brinner för dem som har det tufft och kanske finns det ingen som har en sån urkraft som Åsa. Hon är den som trots egna personliga utmaningar ändå enträget fortsätter att viga sitt liv åt andra. Som inflyttad i Karlskoga för mer än 10 år sedan så var Åsa den första jag såg och hon är också den jag bär med mig och inspireras av den tid jag inte bor i er stad. Hon är den person som mest har format min bild av Karlskoga – vill man bo i en stad där man bryr sig om varandra så ska man bo i Åsa Karlströms Karlskoga. ❤️ Nominerad av Cecilia Björk Bang-Melchior

Vems namn saknar du bland de nominerade? Vill du fylla på med mer information om någon som redan står i listan? Nominera och läs mer HÄR

Tidigare vinnare:

Vinnare 2022: Abdulrahman ”Abbe” Alzarzour, Skol IF Möckelngymnaiset Karlskoga

Nominering: En ung grabb som har gjort mycket. Han har tidigare varit elevrådsordförande på Möckelngymnaiset och under den tiden gjorde han aktiviteter för att stärka gemenskapen i skolan, bland annat tema-vecka. Parallellt med hans elevrådsordförande posten har han också varit Skol IF ordförande, han har varit drivkraften i styrelsen och har arrangerat en hel del turneringar, bland annat volleyboll, futsal och fotboll. Dessa turneringar har arrangerats inte bara för sportens skull, men också för att stärka gemenskapen bland skolans elever. Abbe brukar säga ”Ökar man gemenskapen ökar man tryggheten och därmed säkerheten”.
Abbe har också jobbat inom kommunen, han har då jobbat med att lyfta upp ungdomarnas åsikter och se till så att unga blir lyssnade på.
Jag känner Abbe mycket väl och vet att han har stora framtidsplaner, att han vinner detta pris kommer vara ett kvitto på att tiden som han lägger ner uppskattas.
Nominerad av: Anonym

Vinnare 2021: Anders Ajjan Johansson, Karlskoga Friidrott, RIK Karlskoga, BIK Karlskoga

Motivering: Ajjan är engagerad för så många barn, ungdomar och vuxna genom sitt otroliga arbete i flera olika föreningar och privat. Huvudföreningen var från början Karlskoga Friidrott men har under årens gång vuxit till att det känns som att han hjälper alla. Friidrotten, Karlskogas para-friidrottare, svenska landslaget i parafriidrott, RIK Karlskoga, BIK Karlskoga, Karlskoga IK, elever som går på Idrottsgymnasiet och andra som har slutat med sin idrott eller som är skadade men som ändå vill hålla igång – Ajjan hjälper alla!
Jag förstår inte hur han har tid och ork med allt då han dessutom jobbar skift på Cambrex i Karlskoga. Ajjan orkar för han brinner för att se människor prestera, utvecklas och må bra. Han är en otroligt genomsnäll person som alltid har nära till skratt och skämt, han bjuder på sig själv och har en förmåga att få andra på bra humör. Utöver det som tidigare nämnts besitter han såklart även stor kunskap inom idrott, rehab och kost som han delar med sig av på ett lättsamt sätt till (framförallt) Karlskogas barn, ungdomar och vuxna.
Ajjan är så värd det här priset för att han aldrig förväntar sig något extra för arbetet han utför i de olika föreningarna – han gör det för barnen/ungdomarna/vuxna!

Vinnare 2020: Anneli Lyckeborn – Vårat gäng  

Motivering: Föreningen Vårat gäng startades1965 för ungdomar med funktionsvariationer och har idag ett 80-tal medlemmar. Under 43 år har Anneli varje onsdagskväll under vår- och höstterminerna arrangerat träffar för föreningens medlemmar Anneli har planerat och förberett träffarna, handlat, bokat lokal och gäster.
Med gott stöd av en grupp lojala medhjälpare har hon genomfört träffarna, och avslutat kvällarna med städning och iordningställande av lokalen.
Träffarna är mycket uppskattade, och i dessa pandemitider oerhört saknade, av ungdomarna, oavsett om det är besök hos andra föreningar eller dans och fika hemma i lokalen.
Genom sina enträgna och självuppoffrande insatser under drygt fyra årtionden lever Anneli Lyckeborn gott och väl upp till alla de stipulerade kraven.
En Föreningslivets eldsjäl i ordets rätta och allra finaste bemärkelse! 

Vinnare 2019: Daniel Lindqvist, Karlskoga Bats 

Motivering: Vinnaren har ett otroligt engagemang i Karlskoga Bats ungdomsverksamhet, är en fantastisk ledare och coach som lägger åtskilliga timmar varje vecka på att utveckla barn och ungdomar, inte bara inom sin sport utan även som individer. Vinnaren har förmågan att plocka fram det bästa hos barnen och ungdomarna, får dem att känna sig sedda, duktiga och får dem att utmana sig utifrån sin egen nivå.  Dessutom skapar vinnaren en trygg miljö där alla är välkomna att spela, delta i läger, cupspel och matcher oberoende av träningsinsats, ålder eller talang. Många har verkligen hittat sin väg till en aktiv fritid får på så vis minnen för livet.  Karlskoga behöver fler som dig Daniel! 

Senast uppdaterad: 29 februari, 2024