Motorhistoriska dagen 2019

Publicerad av: kmw3
9 juni, 2019 16:03

Torsdagen den 6 juni 2019 var vårt lands nationaldag, men även av Motorhistoriska riksförbundet proklamerade Motorhistoriska dagen. För Karlskoga Motorweteraner har det blivit en tradition att fira dagen genom en gemensam utflykt med medhavda picknickkorgar.

I år gick färden till Visnums Kils hembygdsgård och traditionsenligt avnjöts färden i strålande solsken. För bortsett från andra årets trängsel på Jorkas altaner har solen skinit över evenemanget även om det inte alltid varit högsommarvärme. Men i år kunde ingen klaga på värmen, även om en och annan ojade sig över att det nästan var för varmt… Som vanligt var uppslutningen god. Det är tydligt att det här är en form som lockar våra medlemmar. Förutom en tipspromenad på utflyktsmålet finns inge tävlingsmoment, det krävs ingen föranmälan och var och en packar sin egen matsäckskorg, även om det i år fanns både kaffe, kaffebröd och smörgåsar att tillgå vid hembygdsgården.