Lyckad Tjejsväng

Publicerad av: stefan
10 juni, 2024 12:11

Vädergudarna hade svårt för att bestämma sig när Tjejsvängen kördes lördagen den 8 juni på en bana från Strandkanten via Granbergsdal, Källmo, Kyrksten, Kexsundet, Linnebäck och till målet på Alfred Nobels torg. Men störtskurarna uteblev lyckligtvis.
Och som i fjol så väntade ett antal prov efter målgången.
Som brukligt utsågs också ett bästa ekipage. Det är inte lätt med tanke på att samtliga deltagare lägger stor omsorg vid att matcha sina fordon med klädseln. Men i år kan man verkligen tala om ekipage. Segrande Sara Söderholm från Nora, nöjde sig inte bara med en fin bil utan hade också en husvagn på släp.
Uppslutningen får även i år, med dryga 20-talet startande, anses som god, trots att vädret understundom kändes något labilt. Vissa av tjejerna drog sig inte ens för att åka nercabbat och slapp princip regn.