Föreningsdag för hela familjen på Nobelhallen!

🎉 Välkommen till Föreningsdag i Nobelhallen! 🎉

Ta med familj och vänner och njut av en härlig eftermiddag fylld av rörelse, gemenskap och upptäckarglädje. Mellan kl. 14.30–16.00 är isen öppen för alla som vill prova på skridskoåkning – oavsett ålder eller tidigare erfarenhet. För den som vill testa något annat finns även roliga aktiviteter som bordshockey.

Saknar du skridskor eller hjälm? Ingen fara! Fritidsbanken finns på plats och lånar ut både skridskor och hjälmar, helt gratis. ⛸️🪖

Under dagen kan du också träffa populära maskotar från olika föreningar, bland annat BIK Karlskogas Boris och Snoris samt RIK Karlskogas Kickan och Mickan – perfekta för kramar, skratt och minnesvärda bilder! 🐻🎈
Restaurangen, loger vid restaurang, guld och silver-rummet kommer vara öppna om man vill gå in och se hur det ser ut.

Stora Puben och stora kiosken kommer vara öppna och barn är välkomna i målsmans sällskap till puben för att äta fram till 16:00 🍿

Från kl. 16.00 öppnar hallen upp för publiken inför kvällens match som startar kl. 18.00 – och det är gratis inträde för alla!
⚠️ För att säkra din plats behöver du boka en gratisbiljett via QR-koden på affischen ovan eller HÄR.

Är du nyfiken på hur det ser ut bakom kulisserna i Nobelhallen? Idag får du chansen att kika in i loger, omklädningsrum och andra spännande utrymmen som vanligtvis inte är öppna för allmänheten.

Från kl. 16.00:

Karlskoga Modellflygklubb kör med flygplan på isen! På plats finns även föreningar som Görsköj, Kga Nobel Rotaryklubb, Loud Dance Company, RIK Karlskoga, Konst runt Möckeln, Kga Bowls Club, Möckelnföreningarna och Fritidsbanken, som visar upp sig på olika sätt och gärna berättar om sina verksamheter och svarar på frågor.

En eftermiddag och kväll för hela familjen – fylld av rörelseglädje, föreningsliv och nya upptäckter.
Vi ses i Nobelhallen! 🎉

Frågor? Kontakta oss info@mockelnforeningarna.net eller ring 070 380 09 20

Varmt välkomna hälsar BIK och Möckelnföreningarna