Anneli Lyckeborn – Vårat Gäng

Föreningen Vårat gäng startades1965 för ungdomar med funktionsvariationer och har idag ett 80-tal medlemmar. Under 43 år har Anneli varje onsdagskväll under vår- och höstterminerna arrangerat träffar för föreningens medlemmar Anneli har planerat och förberett träffarna, handlat, bokat lokal och gäster.Med gott stöd av en grupp lojala medhjälpare har hon genomfört träffarna, och avslutat kvällarna med städning och iordningställande av lokalen.Träffarna är mycket uppskattade, och i dessa pandemitider oerhört saknade, av ungdomarna, oavsett om det är besök hos andra föreningar eller dans och fika hemma i lokalen.
Genom sina enträgna och självuppoffrande insatser under drygt fyra årtionden lever Anneli Lyckeborn gott och väl upp till alla de stipulerade kraven.
En Föreningslivets eldsjäl i ordets rätta och allra finaste bemärkelse!

Klicka här för att se pris utdelning : https://youtu.be/cfb9m6ZKHHs